Skip to content

6 Crane TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block2205
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
62%
Improvement Value:$70,600
38%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+4.0%
2024$10,647+1.2%
2023$10,517+0.4%
2022$10,470-16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,782DeedBook 3390, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960