Skip to content

8 Grover DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block2205
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
47%
Improvement Value:$139,100
53%
Total Assessment$260,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,466+4.0%
2024$14,873+1.2%
2023$14,690+0.4%
2022$14,625+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 3571, Page 290Recorded5/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962