Skip to content

1044 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$572,000
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block2205
Lot68
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,459
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
16%
Improvement Value:$322,100
84%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,845+4.0%
2024$21,969+1.2%
2023$21,700+0.4%
2022$21,604+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$572,000

To:

Sq Ft4,459DeedBook 1383, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1935