Skip to content

15 Mayfair DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block2205
Lot94
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
52%
Improvement Value:$93,500
48%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,660+4.0%
2024$11,213+1.2%
2023$11,076+0.4%
2022$11,027+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 1670, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1967