Skip to content

23 Nimitz RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2002

Property Information

Block2209
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,772
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
34%
Improvement Value:$217,300
66%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,527+4.0%
2024$18,778+1.2%
2023$18,548+0.4%
2022$18,466+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964