Skip to content

3 Eleron PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block2213
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,406
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,800
40%
Improvement Value:$191,000
60%
Total Assessment$317,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,896+4.0%
2024$18,172+1.2%
2023$17,949+0.4%
2022$17,870+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

To:

Sq Ft3,406DeedBook 4535, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1962