Skip to content

12 Summit DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2300
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
44%
Improvement Value:$144,100
56%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,240+4.0%
2024$14,655+1.2%
2023$14,476+0.4%
2022$14,412+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986