Skip to content

148 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 7, 1989

Property Information

Block2312
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,331
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,200
42%
Improvement Value:$150,600
58%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,567+4.0%
2024$14,970+1.2%
2023$14,786+0.4%
2022$14,721+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,331DeedBook 125, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940