Skip to content

140 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 2009

Last Sale Price
$742,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block2313
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,985
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
32%
Improvement Value:$240,500
68%
Total Assessment$356,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,168+4.0%
2024$20,356+1.2%
2023$20,107+0.4%
2022$20,018+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$742,000

To:

Sq Ft2,985DeedBook 3090, Page 255

Property Sale

Sale
$742,000

From:

To:

Sq Ft2,985DeedBook 3090, Page 251Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$672,000

From:

To:

Sq Ft2,985DeedBook 2506, Page 297Recorded8/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook I 165, Page 177