Skip to content

127 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$530,500
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block2314
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,400
59%
Improvement Value:$78,500
41%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+4.0%
2024$10,973+3.6%
2023$10,589+0.5%
2022$10,541+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,500

To:

Sq Ft1,232DeedBook 4347, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1939