Skip to content

131 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$58,604
Last Sale Date
Jul 25, 2008

Property Information

Block2314
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,420
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
60%
Improvement Value:$73,100
40%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,935+4.0%
2024$10,515+1.2%
2023$10,387+0.4%
2022$10,341+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$58,604

To:

Sq Ft1,420DeedBook 1655, Page 123

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook T 158, Page 63

Property Sale

Sale
$48,789
DeedBook Z 128, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1934