Skip to content

145 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$388,500
Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block2314
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,800
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
45%
Improvement Value:$132,200
55%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,259+4.0%
2024$13,712+31.7%
2023$10,415+0.4%
2022$10,369+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$388,500

To:

Sq Ft1,800DeedBook 826, Page 158

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook F 151, Page 131

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook T 135, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1930