Skip to content

139 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 26, 2006

Property Information

Block2315
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
53%
Improvement Value:$92,100
47%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,755+4.0%
2024$11,304+1.2%
2023$11,166+0.4%
2022$11,117+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 1337, Page 171

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook G 165, Page 177

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook D 130, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1935