Skip to content

135 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 20, 2017

Property Information

Block2315
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
57%
Improvement Value:$79,700
43%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+4.0%
2024$10,595+1.2%
2023$10,466+0.4%
2022$10,419+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,726DeedBook 3045, Page 66

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook Z 128, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1930