Skip to content

27 Jessica WayWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block2322
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
42%
Improvement Value:$211,800
58%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,774+4.0%
2024$20,939+1.2%
2023$20,683+0.4%
2022$20,591+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft3,440DeedBook 2405, Page 253

Property Sale

Sale
$226,530
DeedBook U 113, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1984