Skip to content

18 Pinetree DrWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block2322
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,923
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
57%
Improvement Value:$116,500
43%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,114+4.0%
2024$15,496+1.2%
2023$15,306+0.4%
2022$15,238+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980