Skip to content

31 Jessica WayWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block2322
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,228
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,400
37%
Improvement Value:$258,000
63%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,521+4.0%
2024$23,581+1.2%
2023$23,292+0.4%
2022$23,189+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,175,000

To:

Sq Ft4,228DeedBook 4675, Page 217

Property Sale

Sale
$772,000
DeedBook 2129, Page 104

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Z 113, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1985