Skip to content

74 Robin Hood WayWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 26, 2012

Property Information

Block2324
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,440
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,700
42%
Improvement Value:$217,200
58%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,173+4.0%
2024$21,322+1.2%
2023$21,061+0.4%
2022$20,968+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft4,440DeedBook 2193, Page 83

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook M 115, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1985