Skip to content

82 Robin Hood WayWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block2324
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,051
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,200
47%
Improvement Value:$175,600
53%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,848+4.0%
2024$19,087+6.3%
2023$17,949+0.4%
2022$17,870+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft3,051DeedBook 4378, Page 73

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 649, Page 120

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 332, Page 230

Property Sale

Sale
$439,900
DeedBook R 157, Page 145

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook C-114, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1985