Skip to content

107 Robin Hood WayWayne, NJ 07470

Built 1985

Last Sale Price
$527,500
Last Sale Date
Mar 25, 2011

Property Information

Block2326
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,600
57%
Improvement Value:$116,000
43%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,149+4.0%
2024$15,530+1.2%
2023$15,340+0.4%
2022$15,272+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$527,500

To:

Sq Ft2,364DeedBook 2040, Page 139

Property Sale

Sale
$201,690
DeedBook E 115, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1985