Skip to content

515 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$353,400
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block2326
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
57%
Improvement Value:$63,500
43%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+4.0%
2024$8,445+1.2%
2023$8,342+0.4%
2022$8,305+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$353,400

To:

Sq Ft1,246DeedBook 2809, Page 100

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 799, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1955