Skip to content

9 Oak Hill DrWayne, NJ 07470

Built 1994

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block1610
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,505
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,300
50%
Improvement Value:$176,400
50%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,793+4.0%
2024$19,996+1.2%
2023$19,751+0.4%
2022$19,664+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft3,505DeedBook 863, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1994