Skip to content

276 Farmingdale RdWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2421
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
56%
Improvement Value:$101,000
44%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,789+4.0%
2024$13,260+1.2%
2023$13,098+0.4%
2022$13,040+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979