Skip to content

44 Wanda AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block2424
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,100
53%
Improvement Value:$120,500
47%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,376+4.0%
2024$14,787+1.2%
2023$14,606+0.4%
2022$14,541+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 1529, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1964