Skip to content

493 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block2430
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
DescriptionHEALTH CARE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage5.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$826,500
9%
Improvement Value:$8,070,400
91%
Total Assessment$8,896,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$529,010+4.0%
2024$508,725+72.2%
2023$295,390+0.4%
2022$294,083+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,227,000
DeedBook D 159, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$3,000,000
DeedBook C 128, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1966