Skip to content

37 Pitman PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block2506
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
52%
Improvement Value:$128,500
48%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,001+4.0%
2024$15,387+2.9%
2023$14,949+0.5%
2022$14,881+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 3026, Page 156

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 2976, Page 1Recorded1/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1964