Skip to content

7 Friar WayWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block2509
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageFS

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,300
64%
Improvement Value:$81,700
36%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+4.0%
2024$12,980+1.2%
2023$12,821+0.4%
2022$12,764+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 1068, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1966