Skip to content

3 Friar WayWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block2509
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$109,300
43%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,121+4.0%
2024$14,541+1.2%
2023$14,363+0.4%
2022$14,299+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 1744, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1966