Skip to content

2 Farmstead LaneWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block2509
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,059
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,100
43%
Improvement Value:$190,500
57%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,014+4.0%
2024$19,247+1.2%
2023$19,011+0.4%
2022$18,927+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft3,059DeedBook 4428, Page 72

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook S 131, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1988