Skip to content

47 Brighton TerrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block2511
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,098
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,300
53%
Improvement Value:$106,600
47%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+4.0%
2024$13,031+1.2%
2023$12,872+0.4%
2022$12,815+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 3473, Page 43

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook F 115, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1963