Skip to content

74 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 20, 1996

Property Information

Block2517
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,100
54%
Improvement Value:$104,900
46%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+4.0%
2024$12,980+1.2%
2023$12,821+0.4%
2022$12,764+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$205,000

To:

Sq Ft1,406DeedBook 147, Page 220

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook F 137, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1963