Skip to content

52 Wendt LaneWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block2517
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,244
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
62%
Improvement Value:$73,800
38%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,595+4.0%
2024$11,150+1.2%
2023$11,014+0.4%
2022$10,965+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook B 128, Page 124

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook N 117, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1961