Skip to content

79 Longport RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2520
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
40%
Improvement Value:$157,700
60%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,668+4.0%
2024$15,067+1.2%
2023$14,882+0.4%
2022$14,817+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962