Skip to content

10 Haddon RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Jan 25, 1993

Property Information

Block2520
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,300
53%
Improvement Value:$93,400
47%
Total Assessment$199,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,874+4.0%
2024$11,419+1.2%
2023$11,279+0.4%
2022$11,229+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,500

To:

Sq Ft1,729DeedBook 132, Page 403

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook V 114, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1962