Skip to content

71 Longport RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 15, 2023

Property Information

Block2520
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,900
63%
Improvement Value:$61,900
37%
Total Assessment$166,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,918+6.8%
2024$9,288+1.3%
2023$9,171+0.5%
2022$9,129+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 4489, Page 109

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 3396, Page 96Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958