Skip to content

58 Fieldstone PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Oct 26, 1995

Property Information

Block2520
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
48%
Improvement Value:$131,600
52%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,020+4.0%
2024$14,444+1.2%
2023$14,267+0.4%
2022$14,204+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft2,406DeedBook 142, Page 189

Property Sale

Sale
$299,500
DeedBook S 117, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1963