Skip to content

92 Deerfield RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$347,400
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block2521
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,900
61%
Improvement Value:$63,200
39%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+4.0%
2024$9,155+1.2%
2023$9,042+0.4%
2022$9,002+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$347,400

To:

Sq Ft1,020DeedBook 2080, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1963