Skip to content

40 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2011

Property Information

Block2509
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,200
56%
Improvement Value:$78,700
44%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,637+4.0%
2024$10,230+1.2%
2023$10,104+0.4%
2022$10,060+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950