Skip to content

35 Kingston RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Sep 20, 2001

Property Information

Block2523
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,905
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,600
57%
Improvement Value:$81,500
43%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,303+4.0%
2024$10,870+1.2%
2023$10,737+0.4%
2022$10,689+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft1,905DeedBook 316, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1960