Skip to content

4 Garfield RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block2523
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
54%
Improvement Value:$91,900
46%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,934+4.0%
2024$11,476+1.2%
2023$11,336+0.4%
2022$11,285+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,729DeedBook 3884, Page 285

Property Sale

Sale
$512,999
DeedBook 1705, Page 195

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 821, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1960