Skip to content

23 Grantwood RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block2524
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,536
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
54%
Improvement Value:$93,500
46%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+4.0%
2024$11,602+1.2%
2023$11,460+0.4%
2022$11,409+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 2692, Page 63

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook I 150, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1962