Skip to content

7 Grantwood RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block2524
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
60%
Improvement Value:$71,700
40%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554+4.0%
2024$10,149+1.2%
2023$10,025+0.4%
2022$9,981+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 4059, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1960