Skip to content

6 Schuyler RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block3309
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,300
54%
Improvement Value:$101,200
46%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,051+4.0%
2024$12,551+1.2%
2023$12,397+0.4%
2022$12,342+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,542DeedBook 2877, Page 296

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook H 132, Page 124

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook Z 114, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1959