Skip to content

39 Grantwood RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block2525
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,739
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
59%
Improvement Value:$74,300
41%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,709+4.0%
2024$10,298+1.2%
2023$10,172+0.4%
2022$10,127+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,739DeedBook 3235, Page 104Recorded1/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962