Skip to content

41 Adelphia RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block2529
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,730
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
54%
Improvement Value:$90,000
46%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,642+4.0%
2024$11,196+1.2%
2023$11,059+0.4%
2022$11,010+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft1,730DeedBook 4261, Page 279

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 2804, Page 117Recorded4/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962