Skip to content

43 Grandview DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block2602
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,786
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
46%
Improvement Value:$131,700
54%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,597+4.0%
2024$14,038+1.2%
2023$13,866+0.4%
2022$13,804+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 2364, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook Y 116, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1959