Skip to content

17 Sunrise DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block2602
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,409
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,200
49%
Improvement Value:$104,300
51%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,219+4.0%
2024$11,750+1.2%
2023$11,607+0.4%
2022$11,555+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$509,000

To:

Sq Ft1,409DeedBook 4562, Page 152

Property Sale

Sale
$227,000

To:

DeedBook W 164, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1950