Skip to content

3 Sunrise DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 9, 2006

Property Information

Block2602
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,084
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
34%
Improvement Value:$200,700
66%
Total Assessment$304,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,082+4.0%
2024$17,388+1.2%
2023$17,176+0.4%
2022$17,100+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft3,084DeedBook 1254, Page 218

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Y 148, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1957