Skip to content

11 Sunrise DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Feb 6, 1990

Property Information

Block2602
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,041
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
33%
Improvement Value:$212,900
67%
Total Assessment$315,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,760+4.0%
2024$18,040+1.2%
2023$17,819+0.4%
2022$17,741+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft3,041DeedBook 126, Page 584

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook Q 125, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1950