Skip to content

1395 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block2605
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionEDT TIRE CENTER
Dwellings---
ZoningBUS
Sq Footage5,978
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,200
47%
Improvement Value:$342,200
53%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,197+4.0%
2024$36,732+1.2%
2023$36,283+0.4%
2022$36,122+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook Y 123, Page 238

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook H 120, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1955